Investor

Lindøværftet skal være mekka for grøn energi
Foto : Scanpix

Lindøværftet skal være mekka for grøn energi

23-09-2009 07:02 Med en perlerække af store danske virksomheder bag, indledes nu et detaljeret arbejde for at etablere et udviklingscenter for vedvarende energi til havbrug på det lukningsdømte Lindø skibsværft på Fyn.

Med blandt andre A.P. Møller-Mærsk, Danfoss, Vestas, Siemens, Dong Energy og Skykon blandt deltagerne er planen, at bruge de enorme områder på værftet til et nyt center for udvikling af vedvarende energi inden for vindkraft og bølgeenergi.

Det skriver dagbladet Børsen.

Derfor mødes de store virksomheder om to uger på værftet med det ene formål, at udstikke rammerne for et udviklingscenter, der på sigt kan drive værftet og de mange tusinde arbejdspladser videre og for at fastholde tung viden inden for vedvarende energi herhjemme i Danmark.

Det er dansk erhvervslivs helt tunge, der er med. Med A.P. Møller-Mærsk, repræsenteret ved formand for Lindøværftet og personlig assistent for Mærsk Mc-Kinney Møller, Lars-Erik Brenøe, i spidsen.

"Vi er meget glade for, at blandt andet vindmølleindustrien med dette initiativ viser interesse for Lindø og dermed hjælper til at gøre det attraktivt for andre," siger Lars-Erik Brenøe.

Mødet skal afholdes den 7. oktober og er et lukket arbejdsmøde, hvor der skal tages konkrete beslutninger.

Log ind på borsen.dk og læs hele artiklen fra dagbladet Børsen (se link til højre).
borsen statistik bnt
*****||*****Lindøværftet skal være mekka for grøn energi*****||*****Med en perlerække af store danske virksomheder bag, indledes nu et detaljeret arbejde for at etablere et udviklingscenter for vedvarende energi til havbrug på det lukningsdømte Lindø skibsværft på Fyn.*****||*****


Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement

Seneste blogs