Investor

Engel forstår analytikernes skepsis

Relateret indhold

Afstemning

Et flertal af analytikerne mener, at Vestas burde nedjustere. Men Vestas fastholder forventningerne til 2009. Hvad mener du?

Borsen.dk


18-08-2009 11:09 Trods en vigende ordrebog holder Vestas fast i målet om at nå en omsætning i år på 7,2 mia. euro. Analytikerne tvivler på, at målet kan realiseres, hvilket Vestas topchef Ditlev Engel udtrykker forståelse for.

"Jeg kan godt forstå, at når man ser det udefra, med de ordrer, vi har annonceret, at nogle kan have denne opfattelse," siger han om analytikernes skepsis til Reuters Insider TV tirsdag efter regnskabet.

Men Vestas venter stadigvæk, det er muligt at nå målet, og derfor fastholdes forventningerne.

"De udfordringer, vi stod over for i første halvår, klinger af," siger han videre.
Håbet om bedre udsigter klynger sig ikke mindst til det amerikanske marked.

"Hvis du ser på, hvornår stimuluspakken blev annonceret, i begyndelsen af året, og lovgivning, der er blevet vedtaget, blev de nødvendige ansøgningsskemaer udgivet i løbet af sommeren. Det tager noget tid. Det er nu på plads, og det begynder at bevæge sig, og det er derfor, vi er overbeviste om, at det amerikanske marked vil blive markant bedre i fremtiden," siger Ditlev Engel.

Nyhedsbureauet Direkt
borsen statistik bnt
*****||*****Engel forstår analytikernes skepsis*****||*****Trods en vigende ordrebog holder Vestas fast i målet om at nå en omsætning i år på 7,2 mia. euro. Analytikerne tvivler på, at målet kan realiseres, hvilket Vestas topchef Ditlev Engel udtrykker forståelse for.*****||*****


Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement

Seneste blogs