Investor

Kreditbankens kalder dyk i overskud fornuftigt

20-05-2009 19:21 Kreditbanken er tydeligt påvirket af finanskrisen, der har reduceret resultatet før skat til blot cirka en tiendedel af indtjeningen i samme periode sidste år. Alligevel betegnes resultatet som fornuftigt.

"Banken vurderer fortsat, at konjunkturudsigterne er dystre og præget af økonomisk afmatning. Niveauet for nedskrivninger på udlån og tilgodehavender i 1. kvartal 2009 udtrykker derfor, at banken har ageret resolut på denne vurdering," hedder det i halvårsregnskabet.

Langt størstedelen af resultatnedgangen kan da også forklares med den kraftige stigning i nedskrivninger på udlån, der landede på 17,7 mio. kr. mod en positiv tilbageførsel på 0,5 mio. kr. i første kvartal 2008.

Netto rente- og gebyrindtægter landede på 36,1 mio. kr. mod 31,0 mio. kr. året før, mens kursreguleringerne faldt til 2,6 mio. kr. fra 6,4 mio. kr.

Resultatet før skat blev 2,7 mio. kr. mod 23,7 mio. kr. i samme periode af 2008, og nettoresultatet var på 1,3 mio. kr. mod 17,8 mio. kr. året før.

For 2009 fastholder Kreditbanken sine ret vidtfavnende forventninger om et resultat før skat på 15-35 mio. kr.

Bankens ledelse vil inden udgangen af juni vurdere, om man skal gøre brug af bankpakke 2. Solvensprocenten er dog høj med 18,2 pct. mod 15,3 pct. i samme kvartal sidste år.

Nyhedsbureauet Direkt
borsen statistik bnt
*****||*****Kreditbankens kalder dyk i overskud fornuftigt*****||*****Kreditbanken er tydeligt påvirket af finanskrisen, der har reduceret resultatet før skat til blot cirka en tiendedel af indtjeningen i samme periode sidste år. Alligevel betegnes resultatet som fornuftigt.*****||*****


Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement

Seneste blogs