Investor

Investorer skyder IC Companys ud af kanonen
Foto : Colourbox - modelfoto

Investorer skyder IC Companys ud af kanonen

20-05-2009 09:25 Investorerne belønner prompte den danske tøjgigant for at sætte forventningerne op. Aktien er steget 10,1 pct. i dagens handel.

På trods af et regnskab fra første kvartal, der bød på på nedgang i forhold til første kvartal 2008, tror IC Companys at året som helhed bliver ganske fornuftigt.

Det bliver afspejlet i en opjustering for driftsresultatet, som IC Companys nu forventer lander omkring 140-160 mio. kr. mod tidligere 110-160 mio. kr.

Hele omsætningen forventes at blive 'lidt lavere' end i 2007/08, da omsætningen endte på 3737 mio. kr., skriver Direkt.
borsen statistik bnt
*****||*****Investorer skyder IC Companys ud af kanonen*****||*****Investorerne belønner prompte den danske tøjgigant for at sætte forventningerne op. Aktien er steget 10,1 pct. i dagens handel.*****||*****


Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement

Seneste blogs