Investor
1 indlæg til denne artikel
Deltag i debattenCarlsberg jagter ny ejer til Valby-grund
Relateret indhold
Borsen.dk
Pleasure.dk
Det er nu ifølge Carlsbergs topchef Jørgen Buhl Rasmussen helt "usandsynligt", at Carlsberg alene kører projektet fra start til slut, som bryggeriet gjorde med Tuborg-grunden nord for København. Det skriver dagbladet Børsen.
"Vi har ikke intentioner om køre det selv, som vi gjorde i Tuborg. Konceptet for Vores By ligger fast. Men hvem der i sidste ende kommer til at køre det, må tiden vise. Men det er usandsynligt, at det er os," siger Jørgen Buhl Rasmussen.
Men lysten til at sætte det kæmpeprojekt i gang må være mindre nu?
"Ja, så hvis der er nogle, der har lyst til at overtage det hele og køre det videre med de retningslinjer, der ligger fast, vil det passe os fint," siger Jørgen Buhl Rasmussen.
Egentlig skulle flaskekolonnernes klirren allerede i begyndelsen af januar have været afløst af byggestøj. Men der er stadig meget stille på Carlsbergs store bryggerigrund i Valby.
Selv om det skyldes en forsinket vedtagelse af lokalplanen, passer det nok Carlsberg ganske udmærket. For med det gennemgribende investeringsstop, bryggeriet varslede allerede i forbindelse med sin budgetplanlægning i efteråret, er der ikke den store lyst til at være alene om at sætte gang i det store projekt, der ventes at løbe over mere end 15 år og som i starten vil kræve store investeringer, mens gevinsten ligger tilsvarende mange år ude i fremtiden.
Læs hele artiklen i dagbladet Børsen i dag
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Deltag i debatten
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Seneste Investornyheder
- 23-05-2012
-
23:13
-
22:30
-
22:03
-
21:53
-
21:02
-
19:14
-
18:20
-
18:00
-
17:01
-
16:40



