Investor

Carlsberg foran milliardsalg af cider

Relateret indhold

Kursgraf

Læs alt om:

09-02-2009 07:19 Carlsberg forsøger nu at slå tilbage mod den negative udvikling i Danmark, hvor markedet for øl og sodavand er faldende, og hvor bryggeriets markedsandel samtidig er under pres.

De næste måneder kommer Carlsberg på gaden med en ny pærecider, som skal løfte salget af Somersby-cider til op omkring 1 mia. alene i Danmark i år. Det skriver Børsen mandag.

"Det er en massiv satsning, og vi venter os meget af den nye variant. Somersby med æble er en stor succes, og vi venter, at pære bliver lige så stor," siger Carlsberg Danmarks adm. direktør, Jesper B. Jørgensen.

Carlsberg vil ikke oplyse, hvor stor omsætning der sidste år var i Somersby, men ifølge Børsens oplysninger nåede cidermærket i Danmark et salg på næsten 500 mio. kr. Da Carlsberg venter et salg af den nye pærevariant i samme størrelsesorden, kan omsætningen i år nå op omkring 1 mia. kr.

Lægger man dertil, at mærket generelt ventes at vokse via bredere og bedre kendskab, kan tallet vokse til pænt over 1 mia. kr. Dertil kommer så salget i Norge og Sverige.

Af de tre lande er det dog klart i Danmark, at salget af Somersby klarer sig bedst, til trods for at cider som kategori traditionelt er mindre end i nabolandene, skriver Børsen.

Log på og læs hele artiklen i dagbladet Børsen
borsen statistik bnt
*****||*****Carlsberg foran milliardsalg af cider*****||*****Carlsberg forsøger nu at slå tilbage mod den negative udvikling i Danmark, hvor markedet for øl og sodavand er faldende, og hvor bryggeriets markedsandel samtidig er under pres.
*****||*****
Annonce:
Børsen abonnement
Dagbladet Børsen
Børsen Lørdag
Den elektroniske avis
Online kurslister
Virksomhedsfakta
Elektronisk arkiv
 Danmarks bedste erhvervsarkiv med mere end 325.000 artikler
Søgeagenter
 Overvåg de personer, virksomheder og brancher du ønsker 
Greens biografidatabase
Pleasure magasiner
Business magasiner
 7 magasiner årligt med fokus på dansk erhvervsliv
Sponsoreret af
 
 
 
  Annoncer
borsen statistik