Investor

DSV bytter sig til kontrol af DFDS
Foto : Scanpix

DSV bytter sig til kontrol af DFDS

13-01-2009 18:42 DSV går i offensiven med en konsollidering i transportbranchen ved i fællesskab med den nuværende DFDS-ejer, JL-Fondet, at sikre sig 56 pct. af aktiekapitalen og
stemmerettighederne i DFDS.

Købet består af en større byttehandel af aktier, og derfor fremsætter DSV ikke et egentligt købstilbud. JL-Fondet vil efter handlen samtidig blive storaktionær i DSV med en aktiepost på 5,51 pct. - aktier, som DSV vil hente hjem gennem en aktieudvidelse.

DSV vil udstede godt 11 mio. nye aktier til at betale JL-Fondet for aktieposten i DFDS. Med dagens DSV-kurs i 60 kr. vil det give en købssum på 665 mio. kr.

Makkerparret vil sætte deres samlede DFDS-aktiepost i et nystiftet selskab,
Vesterhavet-DSV Holding A/S, der vil være ejet af JL-Fondet med 55 pct. og af DSV
med 45 pct., skriver DSV i en fondsbørsmeddelelse. Stemmeretten i selskabet deles ligeover.

DSV vil kæmpe for afkast

Aktieombytningen består i, at 45 pct. af aktierne i Vesterhavet-DSV Holding A/S byttes med nye aktier i DSV. Det betyder, at DSV betaler JL-Fondet 5,5 DSV-aktier pr. DFDS aktie, som DSV indirekte opnår ejerskab af.

"DFDS er en virksomhed med stærke ruter og dygtige medarbejdere. Vi glæder os til tage et ansvar for at bringe virksomheden endnu længere, så vi og de øvrige aktionærer kan få et tilfredsstillende afkast på vores investering," siger DSV-topchef Jens Bjørn Andersen i meddelelsen.

Med opkøbet ønsker DSV at udvikle og øge omsætningen i det pressede rederi DFDS - der forbliver børsnoteret. Det sidste lange stykke tid har budt på deprimerende meldinger om nedsjustering, fyringsrunder samt nedlæggelse af færger.

Skal løfte forretningen DFDS

Den nye, tohovede ejer vil blandt andet fokusere på profitabiliteten inden for DFDS' kerneområde, Ro-Ro Shipping, og fortsætte de besluttede effektiviseringer inden for de øvrige forretningsområder.

"DSV's medejerskab af DFDS vil styrke DFDS' strategiske position og driftsmæssige udvikling. DSV besidder globale kompetencer inden for transportbranchen, der
supplerer DFDS' egne kompetencer. Med DSV som aktiv medejer forventer parterne at øge hastigheden, hvormed DFDS' strategiske og driftsmæssige målsætninger
opnås," skriver DSV om baggrunden for fusionen.
borsen statistik bnt
*****||*****DSV bytter sig til kontrol af DFDS*****||*****DSV går i offensiven med en konsollidering i transportbranchen ved i fællesskab med den nuværende DFDS-ejer, JL-Fondet, at sikre sig 56 pct. af aktiekapitalen og stemmerettighederne i DFDS.*****||*****


Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement

Seneste blogs