Investor

Aktier: Banksektoren og Vestas under pres
Foto : ScandinavianStockPhoto

Aktier: Banksektoren og Vestas under pres

12-01-2009 08:31 De danske aktier vil starte ugen negativt med markante fald. Det vurderer Sydbank efter flere dage, hvor det danske aktiemarked har klaret sig bedre end sine kollegaer ude i verden.

Sydbanks aktiechef for Skandinaviske aktier, Ole Kjær Jensen, venter, at indekset over de 20 mest handlede danske aktier, C20, vil falde med 1,5 til 2 pct. fra start.

"Der bliver pres på fra morgenstunden. Vi har outperformet på det sidste, så specielt cykliske aktier kan komme til at falde, og det er også det, vi ser i Asien. Så Vestas, Norden og FLSmidth kan blive ramt," siger Ole Kjær Jensen.

Vestas kan blive yderligere svækket af, at den amerikanske vindmølleorganisation AWEA har meldt ud, at vindmøllemarkedet i USA kan blive halveret i 2009 i forhold til 2008, hvor der blev opsat for 7500 MW vindmøller.

"Som følge af recessionen bliver projekter sat på ventelisten, fabrikker lukker og mange risikerer at miste deres arbejde, såfremt Kongressen ikke ændrer på de nuværende skatterabatordninger, således at ordningerne også i disse tider fungerer som oprindeligt tænkt," skriver AWEA.

Aktien i Vestas har siden årsskiftet taget et solidt rebound fra startkursen første januar på 303,5 kr. per aktie til 339 kr. per aktie fredag ved lukketid.

Fokus på sukker

Danisco kan komme i uønsket fokus fra ugens start efter Dagbladet Børsen fortæller, at salget af sukkerdivisionen stadig kan blive bremset af de tyske konkurrencemyndigheder.

Avisen fortæller, at de tyske myndigheder siger nej, eller blot giver en betinget godkendelse, i hele 43 pct. af de sager, der ender hos dem. Et afslag eller et betinget ja vil være skidt nyt for Danisco, der længe kæmpede for at slippe af med sin sukkerforretning til en ordentlig pris.

"Normalt sætter man det vilkår ind i kontrakten, at aftalen er indgået under forudsætning af, at den får konkurrencemyndighedernes godkendelse. Underforstået, at hvis den ikke opfyldes, er der ikke nogen handel. Da begge parter dog som regel har interesse i, at handlen realiseres, genforhandler man ud fra en anden og lavere pris," siger Christian Aarosin, direktør for corporate finance-afdelingen i Ernst & Young, til Børsen, og understreger, at han udtaler sig generelt.

Danisco lukkede fredag i 223 kr. per aktie. Aktien er rutchet op og ned i 2009, da den startede året i 220 kr. per aktie men har været oppe i 238,25 kr. per aktie.

"Historien vil sætte aktien under pres mandag. Den vil falde lidt, det er jeg sikker på. Det vil være negativt, hvis salget falder til jorden, men de kan godt drive det videre, og selskabet vil ikke falde sammen," siger Ole Kjær Jensen.

Danske banker under pres

Også de danske banker kan komme under fornyet pres fra ugens start, da bankeksperten Bjarne Jensen, der driver BJ Consult, til Jyllands-Posten fortæller, at sektoren står til at tabe 5 mia. kr. alene i fjerde kvartal, og går en usikker fremtid i møde.

"Fjerde kvartal har været en gyser for bankerne. Flere af dem har stadig ikke fået løst deres problemer i ejendomssektoren. Vi ser samtidig, at tvangsauktioner og konkurser går i vejret," siger han.

Bjarne Jensen estimerer, at bankernes samlede indtjening kommer til at ligge på mellem 6 og 9 mia. kr. før skat i hele 2008, og dermed forventer han ikke et decideret underskud for bankerne.

"Der er ikke tegn på, at 2008 kommer til at være i røde tal. Det kan ske i 2009 eller i fjerde kvartal isoleret," mener han.

Der kan dog være en hjælpende hånd til bankaktierne i takt med, at bankpakke II nærmer sig, og flere politikere støtter op en plan, hvor alle banker får adgang til kapital. Tidligere har der været politiske udmeldinger om, at kun 'sunde' banker bør have hjælp. Det har dog vist sig svært at definere, hvad en 'sund' bank er.

Trafiktal fra SAS i dag

Luftfartsselskabet SAS kommer med trafiktal før middag. Sektoren oplever generelt en bred nedgang under krisen, men isoleret for trafiktallene for december er der usikkerhed om udviklingen.

I Sydbank venter man ikke, at tallene kan følge med de af konkurrenterne, der præsenterede deres trafiktal torsdag. Der er dog stor usikkerhed omkring, hvad man skal vente fra SAS, der er i gang med store kapacitetsnedskæringer.

- Der er rigtig store ændringer i trafikprogrammet i øjeblikket, og det gør det rigtig svært at spå på månedsbasis, siger Jacob Pedersen, senioranalytiker i Sydbank, til nyhedsbureauet Direkt og tilføjer, at december 2008 har været en af de sværeste måneder at komme med forventninger til i den tid, han har dækket SAS.

Jacob Pedersen venter, at passagertrafikken målt på RPK (antal fløjne passagerkilometer, red) vil vise et fald på 12-14 pct. Dermed venter han, at SAS' RPK forsætter tendensen fra november, hvor den viste en nedgang på 12,9 pct. og var dårligere, end hvad Sydbank havde ventet.

Nyhedsbureauet Direkt





borsen statistik bnt
*****||*****Aktier: Banksektoren og Vestas under pres*****||*****De danske aktier vil starte ugen negativt med markante fald. Det vurderer Sydbank efter flere dage, hvor det danske aktiemarked har klaret sig bedre end sine kollegaer ude i verden.*****||*****


Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement

Seneste blogs