Investor

Mærsk-marked i god balance
Foto : A.P. Møller-Mærsk

Mærsk-marked i god balance

01-04-2008 14:48 Analytiker David Hallden fra Cheuvreux kalkulerer med, at A.P. Møller - Mærsk vil komme igennem 2008 med en stigning i containerraterne på 1 pct. sammenlignet med raterne i 2007.

Mandagens opgørelse fra den asiatiske containerkonkurrent Neptune Orient Line (NOL) om udviklingen i raterne i februar tyder på, at Halldens skøn er yderst konservativt.

I et notat tirsdag skriver analytikeren, at NOL's udmelding om ratestigningerne i februar på 14 pct. på årsbasis og 16 pct. hidtil i år er en 'hel del stærkere' end estimatet for raterne hos Mærsk.

Rateudviklingen for containertransport kan være lige så flygtig som solskin i april, men udsigten for de kommende måneder er faktisk ganske god, ifølge Hallden. Der er simpelthen en solid balance i markedet mellem behovet for at sende containere af sted og antallet af skibe.

Ubegrundet frygt

I efterhånden flere år har frygten for et overudbud af nye containerskibe skabt frygt for et kollaps i raterne, men måske er denne skræk ubegrundet. I hvert fald skønner David Hallden, at den "øjeblikkelige" vækst i efterspørgslen er i stand til at afbøde effekterne af tilgangen af ny skibskapacitet, hvilket igen kan omsættes til en forventelig god udvikling i containerraterne.

Og skulle efterspørgslen begynde at falde til et niveau under udbuddet af skibskapacitet, så betyder det ikke nødvendigvis et dyk i raterne. Hallden fremhæver tre forhold, som bør sikre en fortsat god balance: Trængslen i havnene med ventetider for lastning og losning begrænser væksten i udbuddet af skibskapacitet.

Desuden kan de mange nye og enorme skibe med kapacitet på over 10.000 standardcontainere langtfra anvendes på samtlige ruter, og visse havne kan ikke slet ikke modtage disse sejlende giganter, såfremt de er fuldt lastede.

Dermed er der en forskel på den teoretiske tilgang af ny skibskapacitet og den reelle effekt. Ydermere har flere rederier - blandt andre Maersk Line - med et blik på de høje brændstofpriser besluttet sig for at reducere skibenes hastighed, hvilket naturligvis giver flere dage på søen og dermed også er med til at mindske udbuddet af kapacitet.

Cheuvreux-analytikeren fastholder anbefalingen 'outperform' og kursmålet 75.000 kr. for A.P. Møller - Mærsk.

© 2008 Nyhedsbureauet Direkt
borsen statistik bnt
*****||*****Mærsk-marked i god balance*****||*****Analytiker David Hallden fra Cheuvreux kalkulerer med, at A.P. Møller - Mærsk vil komme igennem 2008 med en stigning i containerraterne på 1 pct. sammenlignet med raterne i 2007.*****||*****


Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement

Seneste blogs