Investor

Ny redningsaktion i banksektoren
Foto : Sparekassen Sjælland

Ny redningsaktion i banksektoren

Relateret indhold

Borsen.dk


14-03-2008 12:34 Opdateret 13.00 - Sparekassen Sjælland har med øjeblikkelig virkning overtaget samtlige aktiver og kunder fra Haarslev Sparekasse i noget, der til forveksling kunne ligne Sydbanks redning af Banktrelleborg.

De to bankers bestyrelser har truffet beslutning om at indstille til deres repræsentantskaber, at de to banker slår pjalterne sammen. Aftalen indebærer, at alle kundernes indlån og garanternes indskudskapital er sikret.

"Vi har fået en henvendelse fra Haarslev, som har bedt os om at gå ind og tage over," siger adm. direktør Flemming Hansen til borsen.dk.

På spørgsmålet om, hvorvidt Sparekassen Sjælland kan sætte penge til ved at overtage Haarslevs forpligtelser siger Flemming Hansen, at "det er ikke usandsynligt."

Han henviser til Haarslev Sparekasse for en forklaring på, hvorfor det har været nødvendigt at bede om hjælp.

Her ønsker bestyrelsesformand Hans O. Sejrsbøl ikke at fortælle, om bankens henvendelse til Sparekasse Sjælland skyldes, at man har økonomiske problemer. Han vil først have lejlighed til at orientere sparekassens repræsentantskab på et møde tirsdag.

"Det er korrekt, at det er os, der har henvendt os til Sparekassen Sjælland, men det kan man jo gøre af mange årsager," siger Hans O. Sejrsbøl til borsen.dk.

Ville have Banktrelleborg

Netop Sparekassen Sjælland meldte sig interesseret i at have overtaget Banktrelleborg, som man gerne havde betalt mere for, end Sydbank endte med at gøre.

"Det er en meget lav pris, Sydbank har givet for bankTrelleborg, også selv om banken stod i en øjeblikkelig likviditetskrise. Vi havde fornemmet, at der var visse problemer, men vi ville sagtens kunne have magtet opgaven. Også hvis prisen havde været det firedobbelte," sagde Flemming Hansen til Dagbladet Ringsted i januar.

Haarslev Sparekasse var blandt de mindre banker, der oplevede en tilstrømning af nye kunder, da Banktrelleborg kollapsede. Sparekassen har hovedsæde i Dalmose syd for Slagelse.

Hverken Haarslev Sparekasse eller Sparekassen Sjælland er børsnoteret.
borsen statistik bnt
*****||*****Ny redningsaktion i banksektoren*****||***** Opdateret 13.00 - Sparekassen Sjælland har med øjeblikkelig virkning overtaget samtlige aktiver og kunder fra Haarslev Sparekasse i noget, der til forveksling kunne ligne Sydbanks redning af Banktrelleborg.*****||*****


Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement

Seneste blogs