Boligen
1 indlæg til denne artikel
Deltag i debattenGrundskyld trækker bunden ud af boligmarkedet
Relateret indhold
Borsen.dk
Mange steder i landet har huspriserne tabt 20 pct. siden toppen i 2006. Den kommunale grundskyld er omvendt steget 30 pct. siden 2007 og koster dermed mange danskere op mod 30.000 kr. om året, skriver Berlingske Business.
Reelt er det en giftig cocktail mener formanden for Dansk Ejendomsmæglerforening, Steen Winther-Petersen, der ser et dansk boligmarked under pres på grund af få handler og store prisfald.
"Politikerne siger, at de ikke vil røre ved boligskatten, og at boligejerne ikke skal betale mere i skat. Men det er hul snak, når grundskylden samtidig stiger hastigt. Grundskylden er blevet en meget stor skat, som bekymrer mange," siger Steen Winther-Petersen til Berlingske Business.
Større end ejendomsværdiskat
Også direktør Karsten Beltoft fra Realkreditforeningen understreger, at grundskylden ikke er omfattet af noget skattestop.
I løbet af få år vil grundskylden blive en større skat end ejendomsværdiskatten, som er låst fast med skattestoppet, forklarer han.
"Det er stort set ene og alene husejere, der rammes af stigende grundskyld. Så boligskatten i Danmark er gradvist ved at forskyde sig væk fra lejligheder over mod huse. Den bevægelse vil blive ved, så længe det nuværende system fortsætter," siger Karsten Beltoft til Berlingske Business.
Statens indtægter fra grundskyld på private boligejere er vokset med mere end 3 mia. kr. siden 2007, så de i år ventes at komme op på 11 mia. kr.
Ejendomsværdiskatten ventes at indbringe 13 mia. kr. i statskassen i år ifølge Berlingske Business.
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Ser man bort fra dem der har købt på toppen, er det kun et problem for dem der har optaget forbrugslån.
Overodnet er der slet ingen sammenhæ... Læs mere
Ser man bort fra dem der har købt på toppen, er det kun et problem for dem der har optaget forbrugslån.
Overodnet er der slet ingen sammenhæng mellem de massive formuestigninger der er sket de seneste ti år og så en højere grundsklyd.
Det er da heller ikke økonomer der udtaler sig, men kun interesseorganisationer der var tavse da priserne steg.
Luderjournalistik. Luk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Det er bankernes og politikernes skyld at huspriserne er kommet op i disse urealistisk høj... Læs mere
Det er bankernes og politikernes skyld at huspriserne er kommet op i disse urealistisk høje niveauer. Luk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
huspriserne i dag ligger som de gjorde i 2005, dvs før huspriser steg med 20% om året, op til 2005 steg priserne ikke meget mere end inflationen..
35%. tja det kunne være dejligt, 90% ville også vær... Læs mere
huspriserne i dag ligger som de gjorde i 2005, dvs før huspriser steg med 20% om året, op til 2005 steg priserne ikke meget mere end inflationen..
35%. tja det kunne være dejligt, 90% ville også være dejligt men begge dele er kun sandsynligt hvis verden falder helt fra hinanden..
Hvis du ikke har råd til at købe hus idag, får du heller ikke råd, sådan er det.. Luk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Det danske samfund er i stigende grad afhængig af indtægterne fra boligskatter, kommuner finansierer deres overforbrug ved stigende grundskyld - den dag folk ... Læs mere
Det danske samfund er i stigende grad afhængig af indtægterne fra boligskatter, kommuner finansierer deres overforbrug ved stigende grundskyld - den dag folk ikke længere har råd til at betale disse skatter, eller nægter at betale, bliver tæppet fjernet under kommunerne og det danske samfund.
En cocktail af for mange fejlbeslutninger og strukturproblemer, lagt sammen, er en bombe under det danske samfund.
Den dag mange må flygte ud på landet for at overleve, er der ingen skoler, børnehaver, læger , offentlig transport, sygehuse, butikker - vejene misligholdt pga kommunen ikke har midler - hvis da ikke den rømmede provins allerede er overtaget af indflyttere sydfra.
Dette er et sandsynligt scenario mine damer og herrer. Luk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
På helt samme måde, som de skal betale brød, kartofler, bukser, varme mm. skal man også betale for at børnene går i skole, de gamle får hjemmehjælp og sta... Læs mere
På helt samme måde, som de skal betale brød, kartofler, bukser, varme mm. skal man også betale for at børnene går i skole, de gamle får hjemmehjælp og staten kan betale folkepension.
Har man ikke flere penge, så kan man ikke langsigtet bo i egen bolig. Så må man sælge og flytte . men det er sådan uanset om man skal betale for mad, betale ejendomsskatter eller betale moms eller afgifter på øl og tobak.
Man må ganske enkelt sikre sig at man kan betale sine udgifter - det er bla derfor vi er mange, der både har opsparing og et helt liv har været medlem i arbejdsløshedskassen - uanset vi altid har haft job.
Folk, der har haft evnen, men manglet viljen, er der da liden grund til at ynke.
Lars :) Luk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Deltag i debatten
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Seneste nyheder fra Boligen
- 22-05-2012
-
14:50
-
10:32
-
07:40
- 21-05-2012
-
20:43
-
14:49
-
11:05
-
10:49
-
09:36
-
09:36
-
09:36
