Boligen
2 indlæg til denne artikel
Deltag i debattenDødvande på boligmarkedet
Relateret indhold
Borsen.dk
Pleasure.dk
I januar stod 63.300 boliger til salg mod 71.500 i juli 2011. Det viser Realkreditrådets boligudbudsstatistik for januar 2012.
Det lavere udbud skyldes ikke, at der bliver solgt flere boliger, men tværtimod at der kommer færre nye boliger på markedet.
"Der kommer stadig nye friske boliger på markedet, men der bliver længere og længere mellem dem. Sælgerne opgiver på forhånd at få boligen solgt, måske fordi de afskrækkes af det store boligudbud og de lange udbudstider. Det tager i dag typisk 10 måneder at få solgt et hus," siger Peter Jayaswal, underdirektør i Realkreditrådet.
Ærgerlig cocktail
Det er kombinationen af færre nye boliger til salg og få solgte boliger, der trækker udbudstiderne godt i vejret. Og priserne sendes i samme takt ned.
"Presset på boligmarkedet sender udbudspriserne ned, og den første måned af året bød på yderligere fald i udbudspriserne for alle boligtyper. Vi skal faktisk helt tilbage til sommer 2008 for at finde en årlig stigning i priserne på huse og fritidshuse," konstaterer Peter Jayaswal.
Passive sælgere
Lise Nytoft Bergmann, boligøkonom i Nordea, mener, at tallene peger i retning af, at boligpriserne skal endnu længere ned.
"Dagens tal vidner dermed om, at boligmarkedet fortsat er i dvale, og at der er yderligere prisfald i vente," forklarer hun.
Liggetiden på boliger var i januar 296 dage - en stigning fra 270 dage i december 2011.
"I stedet for at bruge tid og energi på at gå og holde en bolig konstant salgsklar i et marked med begrænset efterspørgsel, så vælger mange helt at undlade at gøre forsøget. Det var en tendens vi også så i starten af 2009, hvor prisfaldene på boliger var særligt voldsomme," mener Lise Nytoft Bergman.
Liebhaver ejendomme lever deres eget liv gennem krisen - de helt store palæ ejendomme kommer sjældent ud til offentligheden men bliver handlet gennem netværk. og de få ejendomme der har holdt prisen bedst under krisen har alle været l... Læs mere
Liebhaver ejendomme lever deres eget liv gennem krisen - de helt store palæ ejendomme kommer sjældent ud til offentligheden men bliver handlet gennem netværk. og de få ejendomme der har holdt prisen bedst under krisen har alle været liebhaveri tæt ved vand.
Det sammenholdt med (når vi taler kbh) at der vil være 100.000 flere indbyggere indenfor de næste par år, vil alt andet lige hæve prisen på boliger i byen. Luk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Luk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Deltag i debatten
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Seneste nyheder fra Boligen
- 22-05-2012
-
14:50
-
10:32
-
07:40
- 21-05-2012
-
20:43
-
14:49
-
11:05
-
10:49
-
09:36
-
09:36
-
09:36
