Boligen

Ejerlejligheder steg i værdi i efteråret
Foto : EDC

Ejerlejligheder steg i værdi i efteråret

Relateret indhold

Tv indslag

Investor 1600: Bolignedturen fortsætter  i 2012
Investor 1600: Bolignedturen fortsætter i 2012

Grafik

Ejendomssalget i november 2011. Kilde: Danmarks Statistik

Borsen.dk

Pleasure.dk


31-01-2012 09:06 Det blev både til en prisstigning for ejerlejligheder og sommerhuse oktober til november sidste år. Stigningstaksterne var dog beskedne, og sammenlignet med et år tidligere er der betydelige prisfald.

Prisen på ejerlejligheder og sommerhuse steg 1,3 pct., mens enfamiliehuse faldt med 2,1 pct.

Det viser opgørelsen for tredje kvartal 2011 fra Danmarks Statistik.

Tager man et skridt baglæns, faldt priserne på både ejerlejligheder, sommerhuse og enfamiliehuse fra juni-august til september-november.

Største prisfald havde enfamiliehuse med 4,2 pct., mens priserne for ejerlejligheder og sommerhuse er faldet med hhv. 3,1 pct. og 1,4 pct., oplyser Danmarks Statistik.

Tager man endnu et skridt bagud, bliver prisudviklingen endnu værre. Fra november 2010 til november 2011 faldt priserne på enfamiliehuse med 8,5 pct., på ejerlejligheder med 3,5 pct. og 6,9 pct. på sommerhuse.

Læs også: Historisk liebhaveri i middelalderbyen

borsen statistik bnt
*****||*****Ejerlejligheder steg i værdi i efteråret*****||*****Det blev både til en prisstigning for ejerlejligheder og sommerhuse oktober til november sidste år. Stigningstaksterne var dog beskedne, og sammenlignet med et år tidligere er der betydelige prisfald.*****||*****

Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk
Annonce:

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement