Boligen
2 indlæg til denne artikel
Deltag i debattenVestager: Vi holder boligskatten i ro
Relateret indhold
Tv indslag
Borsen.dk
Det fastslår økonomi- og indenrigsminister Margrethe Vestager (R), efter at OECD har anbefalet Danmark at sænke skatten på arbejde og i stedet hæve skatten på boliger, når boligmarkedet igen er stabilt.
Men det har regeringen umiddelbart ingen planer om:
"Mange økonomer anbefaler, at vi lader boligskatterne stige, men det indgår i regeringsgrundlaget, at boligskatterne er fredet i denne valgperiode," siger Margrethe Vestager.
Dermed lukker hun al snak om, at boligskatter skal indgå i den skattereform, som regeringen ventes at fremlægge i løbet af 2012.
"Vi skal lave en skattereform, men det skal være en skattereform, som sænker skatten på arbejde," siger Margrethe Vestager.
Lavere topskat
OECD, der arbejder for at stimulere økonomisk fremgang i de demokratiske medlemslande, anbefaler, at Danmark især sætter topskatten ned for at få flere danskere til at arbejde mere.
Netop topskattelettelser ventes at blive en del af regeringens skattereform.
Selvom OECD overordnet kalder dansk økonomi for sund og i rimelig god form, så kalder Vestager det for et "wake-up call", at OECD advarer mod, at Danmarks lave vækst i produktiviteten bider sig fast.
"OECD påpeger, at Tyskland og Sverige har klaret sig forbavsende godt og har en kraftigere vækst i produktiviteten. Det er et wake-up call. Tyskland og Sverige er nogle af de lande, vi eksporterer meget til, og det kræver, at vi har konkurrencedygtige priser," siger Margrethe Vestager.
Ifølge OECD's vicedirektør, Robert Ford, er der ikke noget sikkert svar på, hvorfor den danske produktivitetsvækst er svag.
Han forventer, at Danmark fortsat vil have lav vækst i de kommende år - en forventning, som Margrethe Vestager deler.
/ritzau/
OECD anbefaler ligesom danske cykelspændeøkonomer at mindske skat på ar... Læs mere
OECD anbefaler ligesom danske cykelspændeøkonomer at mindske skat på arbejde og øge på bolig. Det er sådan set også OK, hvis det ikke lige var sådan, at vi havde verdens højeste skatter på begge dele. Luk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Deltag i debatten
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Seneste nyheder fra Boligen
- 22-05-2012
-
14:50
-
10:32
-
07:40
- 21-05-2012
-
20:43
-
14:49
-
11:05
-
10:49
-
09:36
-
09:36
-
09:36

