Boligen

Nykredit: Boligejerne har det godt

19-08-2010 14:45 De danske boligejere får det bedre og bedre. Nykredits topchef, Peter Engberg Jensen, peger i forbindelse med koncernens halvårsregnskab på, at danskerne i stadig højere grad betaler renter og afdrag til tiden.

"Jeg vurderer, at boligejernes sundhedstilstand er bedre, end da året startede. Det kan vi blandt andet se ved, at restancerne er fladet ud og ikke længere er stigende," siger Peter Engberg.

Han pointerer også, at Nykredit har færre tab på privatområdet end for et halvt år siden.

"De lave renter, skattelettelserne og en bedring i samfundsøkonomien trækker alt sammen i positiv retning," siger koncernchefen.

Og sådan vil det også fortsætte resten af året, mener Peter Engberg.

"Jeg kan ikke se nogen skyer i horisonten for 2010," siger han.

/ritzau/

borsen statistik bnt
*****||*****Nykredit: Boligejerne har det godt*****||*****De danske boligejere får det bedre og bedre. Nykredits topchef, Peter Engberg Jensen, peger i forbindelse med koncernens halvårsregnskab på, at danskerne i stadig højere grad betaler renter og afdrag til tiden.*****||*****

Deltag i debatten

Felter markeret med * skal udfyldes

Dit indlæg er modtaget

Du skal via din mail godkende det link vi har sendt dig for, at indlægget kan blive vist på borsen.dk.
Med venlig hilsen
borsen.dk
Luk
Annonce:

Børsen Shop lige nu

Børsen abonnement