Boligen
1 indlæg til denne artikel
Deltag i debattenBoligmarkedet ramt af forårsudsalg
Relateret indhold
Borsen.dk
Pleasure.dk
Eksterne links
Det er boligsiden Boliga's statistik over prisudviklingen på det danske boligmarked, der viser det markante prisdyk.
Tallene kommer samtidig med, at der ellers tales om stabilisering og svagt stigende priser på markedet, men udbudspriserne presses altså fortsat.
"Markedet befinder sig stadig i en situation, hvor aktiviteten endnu ikke er på niveau med det, den er i normale perioder. Det er begyndt at rette sig ved at aktivitet og salgspriser stiger svagt, men indtil videre er markedet altså kun i en spirende bedring," siger Helge Pedersen, cheføkonom i Nordea, til borsen.dk
Han mener, at faldet i udbudspriserne kan skyldes flere ting.
"Vi har i længere tid kunnet konstatere, at de handlede priser har ligget markant under udbudsprisen. Så det her kan godt være et tegn på, at sælgerne er begyndt at blive mere realistiske i forhold til prisen."
En anden årsag kan være, at maj netop er en måned, hvor mange sælgere satser på at få solgt, da det generelt er en af de store handelsmåneder.
Selvom der den seneste måned altså har været tale om en yderst kraftig beskæring af udbudspriserne, ligger tallet på godt 800 mio. kroner dog væsentligt under prisfaldsrekorden, som blev sat i oktober 2008, mens finanskrisen var på sit højeste. Her faldt udbudspriserne på boligmarkedet knap 2 mia. kr.
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Deltag i debatten
Dit indlæg er modtaget
borsen.dk
Seneste nyheder fra Boligen
- 22-05-2012
-
14:50
-
10:32
-
07:40
- 21-05-2012
-
20:43
-
14:49
-
11:05
-
10:49
-
09:36
-
09:36
-
09:36
